Безпосередні небезпеки "законопроекту Табачника" для студентів-контрактників
Причому робиться це просто і елегантно: фразу чинного Закону про незмінність плати "протягом усього строку навчання" заміняють на незмінність "протягом строку дії укладеного договору"... Що це означає на практиці?
У 2002-ому був затверджений кабальний міністерський Типовий договір про навчання із небезпечним розпливчатим реченням про те, що "дія договору припиняється... якщо виконання стороною договору своїх зобов'язань є неможливим у зв'язку з прийняттям нормативно-правових актів, що змінювали умови, встановлені цим договором щодо освітньої послуги, і будь-яка із сторін не погоджується про внесення змін до договору". ВИШі тоді продублювали цю норму, і з тих пір в багатьох з них підвищують плату за навчання студентам. Причому підступно - перед сесіями. І підвищують зараз чотирма різними способами:
1). Адміністрації ВИШів змушують студентів підписувати "додаткові договори" "поверх" вже укладеного, мотивуючи це появою або нових наказів ректорів ВИШів, або нових наказів Міністерства освіти у якості цих розпливчатих "нормативно-правових актів". Або не мотивуючи підвищення плати ніяк.
2). Адміністрації ВИШів просто повідомляють студентів, що тепер вони будуть платити більше, і змушують платити, мотивуючи це появою або нових наказів ректорів ВИШів, або нових наказів Міністерства освіти у якості цих розпливчатих "нормативно-правових актів". Або не мотивуючи підвищення плати ніяк.
3). Адміністрації ВИШів з самого початку укладають з першокурсниками ще кабальніші угоди, які прямо суперечать ст. 64 чинного Закону "Про вищу освіту". І підвищують плату, коли заманеться.
4). Адміністрації ВИШів змушують студентів щороку підписувати нові договори на один рік навчання. І підвищують плату щороку.
Звісно, зараз усі ці схеми - незаконні! І в багатьох ВИШах студенти захищалися саме чинною нормою Закону "Про вищу освіту", відстоюючи свої права за допомогою дипломатичних перемовин чи у судах, за допомогою ЗМІ чи акцій протесту.
Проте "законопроект Табачника" легалізує ці схеми!..
Як запобігти необмеженому збільшенню плати за навчання? Звісно, слід змінювати Типовий договір. Але це не вирішить проблему, оскільки Типовий договір - це лише рекомендація для ВИШів. Та й підпишуть новий договір, який, припустимо, відповідатиме новим рекомендаціям, лише першокурсники...
Та для того, щоб студенти-контрактники залишалися захищеними на рівні закону - слід лише залишити у спокої норму чинного Закону "Про вищу освіту" щодо незмінності плати "протягом усього строку навчання". Все просто. Але Міносвіти гне свою лінію...
Нещодавно позицію студентства проти цієї міністерської ініціативи підтримали юристи-правозахисники з Української Гельсинської Спілки з Прав Людини (УГСПЛ), Центру громадских свобод (ЦГС) та Харківської правозахисної групи (ХПГ) - http://fri.com.ua/?p=12150
Іншою небезпекою "законопроекту Табачника" є те, що ст. 42 проекту пропонує відраховувати з ВНЗ по невизначеній в законопроекті процедурі – за “академічний плагіат”. В проекті не прописано механізмів, згідно з
якими має визначатися, чи є щось “академічним плагіатом”, чи ні. Таким чином на місцях цю норму можна використовувати і як репресивну по відношенню до непокірних студентів, і з метою отримання від студентів хабаря. Нещодавно позицію студентства проти цієї ініціативи підтримала Українська Гельсинська Спілка з Прав Людини (УГСПЛ) - http://fri.com.ua/?p=14248
“Законопроект Табачника” № 9655 - http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?pf3511=42241
Розгорнутий аналіз законопроекту (і двох альтернативних) буде з дня на день. У коментарях я виклав інформацію про ВНЗ, в яких відбувалися і відбуваються описані вище порушення (давно треба було підсумувати інформацію, яку маю з 2006-ого року - все руки не доходили).
Кабальний Типовий договір 2002 року - http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-
Приклади кабальних договорів - http://gazeta.univ.kiev.ua/
Приклад кабального додаткового договору - http://gazeta.univ.kiev.ua/
Приклади "підстав" для незаконного підняття плати за навчання - http://gazeta.univ.kiev.ua/
Приклад повідомлення про незаконне підняття плати за навчання - http://gazeta.univ.kiev.ua/
Приклад втручання Міністерства освіти і науки в конфлікт зі студентами-контрактниками - http://gazeta.univ.kiev.ua/img/2730_01.jpg
У якості ілюстрації використана листівка проти схожої норми проекту нового Закону "Про вищу освіту" 2008 року.